VS12-M100SPM-B115LAM-300
VS12-M100SPM-B115LAM-300 VS12-M100SPM-B115LAM-300VS12-M100SPM-B115LAM-300
Price in Japan: JPY189,800
Product Summary
Applications
AC100V outdoors
AC100V indoors
AC100V outdoors
AC100V indoors
Features
  • VS12-M100SPMVS12-M100SPM
VS12-M100SPMVS12-M100SPM
    *Fixing pegs and s-hooks in the above image are sold separately.
VS12-M100SPM-B115LAM-300
  • A built-in 12V 115Ah deep cycle battery offers maintenance free and long life. 1.38kWh capacity high enough to power 40W fridges for more than a day, 80W TVs for up to 17 hours or 20W notebook PCs for up to 60 hours.
  • A built-in Denryo SA-BC20 charge controller with a nightlight function and with only 2mA of self-consumption current to protect the uncharged battery from over-discharging.
VS12-M100SPM-B115LAM-300
  • A 300W silent and power saving pure sine wave DC-AC inverter with an AC100V outlet and AC100V connectors..
  • Dust and water proof power supply to appliances with AC100V input with AC100V Output Cables.
VVS12-M100SPM-B115LAM-300
VS12-M100SPM-B115LAM-300
  • 2 input connectors for DC Power Cables (sold separately) to double the output capacity to power appliances with power consumption up to 200W.
VS12-M100SPM-B115LAM-300
  • Various solar panels can be connected with MC4 Conversion Cables (sold separately).
VS12-M100SPM-B115LAM-300
Note
  • VS12-M100SPM solar panel is not foldable.
Specifications
Solar Panel Ref. VS12-M100SPM
Solar cells: mono crystalline solar cells
Max. power*: 100.0W (18.0V 5.56A)
Open circuit voltage*: 21.6V
Short circuit current*: 6.66A
Operating temperature: -40 - 80ºC
Dimensions (WXDXH): 1070X530X approx. 2.8mm (excl. protruding parts)
Weight: approx. 2.0kg (excl. accessories)
Mounting holes: 8mm grommet X 6
Output cable: 3m jacket cable with IP68 dust and water proof connector
Safety features: a bypass diode
Accessories: a detachable mil-spec Cordura Nylon shoulder strap
Battery Compartment Ref. VS12-B115LAM-300
Built-in battery: AC DELCO M31MF deep cycle battery
Nominal capacity**: 1380Wh (12V 115Ah)
Charge time*: approx. 18 hours
Max output: 300W (AC100V)
20A (DC12V charge controller terminals)
17A (DC12V dust and water proof connectors)
Operating temperature (charge)***: -10 - 50ºC
Operating temperature (discharge)***: 0 - 40ºC(AC100V inverter outlet)
-15 - 60ºC (DC12V charge controller terminals)
-15 - 60ºC (DC12V dust and water proof connectors)
Dimensions (WXDXH): 500X305X457mm
Weight: approx. 35.0kg (incl. accessories)
Input/output terminals: IP68 dust and water proof connector X 2
Output terminals: IP68 dust and water proof connector X 1
AC100V inverter outlet X 1
DC12V charge controller terminals X 1
Safety features: Denryo SA-BC20 charge controller
20A fuse for short circuit prevention X 2