VS12-M18SP-B11NHK
VS12-M18SP-B11NHK VS12-B11NHKVS12-B11NHK
Price in Japan: JPY38,800
*Shopping bags in the above images are sold separately.
Product Summary
    Applications
AC100V (DC-AC inverter)
DC5V (USB)
AC100V (DC-AC inverter)
DC5V (USB)
*DC-AC inverter and USB cable in the above images are sold separately.
Features
  • A light yet impact resistant flexible solar panel just 2.0mm in thickness with highly efficient mono crystalline solar cells.
VS12-M18SPVS12-M18SP
VS12-M18SPVS12-M18SP
VS12-B11NHK
  • A built-in 12V 11Ah Ni-MH battery with superior charge efficiency at high temperatures under the sun, excellent overcharge endurance, long service life and high safety for air transport. Please submit the MSDS for air transport. 132Wh capacity high enough to power 20W notebook PCs for up to 6 hours.
VS12-B11NHK
  • Dust and water proof input cable and connector for weather resistant outdoor installations.
*VS12-B11NHK battery compartment is not dust and water proof.
VS12-B11NHKVS12-B11NHK
  • A solar checker with a LED for easy monitoring of the status of the solar panel.
  • A battery checker with 5 LEDs for easy monitoring of the status of the battery.
Note
  • VS12-M18SP solar panel is not foldable.
Specifications
Solar Panel Ref. VS12-M18SP
Solar cells: mono crystalline solar cells
Max. power*: 18.0W (18.0V 1.0A)
Open circuit voltage*: 23.6V
Short circuit current*: 1.15A
Operating temperature: -30 - 80ºC
Dimensions (WXDXH): 280X420X2.0 / 12.0mm
Weight: approx. 350g (excl. accessories)
Output cable: IP65 dust and water proof cable with connectors X 0.25m
Safety features: a Schottkey diode for reverse current prevention
Accessories: 4 pcs. of 10X4mm neodymium magnets for mounting on a bag
Battery Compartment Ref. VS12-B11NHK
Built-in battery: Ni-MH rechargeable battery
Nominal capacity**: 132Wh (12V 11Ah)
Charge time*: approx. 15 hours
Max output: 10A (120W, DC12V cigar lighter receptacle)
2.1A + 1A (DC5V USB)
Operating temperature (charge)***: 0 - 45ºC
Operating temperature (discharge)***: -20 - 50ºC
Operating temperature (storage)***: -20 - 55ºC (less than 1 week)
-20 - 45ºC (1 month)
-20 - 35ºC (3 months)
-20 - 25ºC (1 year)
Dimensions (WXDXH): 180X260X35 / 50mm
Weight: approx. 2.1kg
Input terminals: IP65 dust and water proof cable with a connector X 1m
Output terminals: DC12V cigar lighter receptacle with dust and water proof cap X 1
DC5V USB receptacle with dust and water proof cap X 2
Safety features: a thermostat for overcharging prevention
a thermostat for short circuit prevention
a fuse for short circuit prevention
Cycle life: 500 cycles
*Panel temperature 25ºC AM1.5 1kW/m2
**Discharge at 0.2C to 10.0V at 25ºC