VS12-M18SP-B11NHS
VS12-M18SP-B11NHSVS12-M18SP-B11NHS VS12-M18SP-B11NHS
Product Summary
    Applications
AC100V & DC5V (USB)
DC12V
AC100V & DC5V (USB)
DC12V
Features
  • A light yet impact resistant flexible solar panel just 2.0mm in thickness with highly efficient mono crystalline solar cells.
VS12-M18SPVS12-M18SP
VS12-M18SPVS12-M18SP
VS12-B11NHS
  • A built-in 12V 11Ah Ni-MH battery with superior charge efficiency at high temperatures under the sun, excellent overcharge endurance, long service life and high safety for air transport. Please submit the MSDS for air transport. 132Wh capacity high enough to power 20W notebook PCs for up to 6 hours.
VS12-B11NHS
  • IP67 dust and water proof input connectors for weather resistant outdoor installations.
  • You can connect another battery compartment with DC Power Cable (sold separately) to double the output capacity to power appliances with power consumption of 60W or less. 2 cables required to power appliances with power consumption of 60W to 120W.
  • A 400W pure sine wave DC-AC inverter with 2 AC100V outlets, a DC12V cigar lighter receptacle and 2 DC5V USB receptacle.
  • A battery checker with 5 LEDs for easy monitoring of the status of the battery.
Note
  • VS12-M18SP solar panel is not foldable.
Specifications
Solar Panel Ref. VS12-M18SP
Solar cells: mono crystalline solar cells
Max. power*: 18.0W (18.0V 1.0A)
Open circuit voltage*: 23.6V
Short circuit current*: 1.15A
Operating temperature: -30 - 80ºC
Dimensions (WXDXH): 280X420X2.0 / 12.0mm
Weight: approx. 350g (excl. accessories)
Output cable: IP65 dust and water proof cable with connectors X 0.25m
+ extension cable X 1.5m
Safety features: a Schottkey diode for reverse current prevention
Accessories: 4 pcs. of 10X4mm neodymium magnets for mounting on a bag
Battery Compartment Ref. VS12-B11NHS
Built-in battery: Ni-MH rechargeable battery
Nominal capacity**: 132Wh (12V 11Ah)
Charge time*: approx. 15 hours
Max output: 120W (AC100V inverter outlet)
2.4A (DC5V USB)
10A (DC12V cigar lighter receptacle)
Operating temperature (charge)***: 0 - 45ºC
Operating temperature (storage)***: -20 - 55ºC (less than 1 week)
-20 - 45ºC (1 month)
-20 - 35ºC (3 months)
-20 - 25ºC (1 year)
Dimensions (WXDXH): 235X111X192mm
Weight: approx. 3.4kg (incl. accessories)
Input terminals: IP67 dust and water proof connector X 2
Output terminals: AC100V inverter outlet X 2
DC5V USB receptacle X 2
DC12V cigar lighter receptacle X 1
Safety features: a thermostat for overcharging prevention
a thermostat for short circuit prevention
Cycle life: 500 cycles
Accessories:
Ohashi Sangyo 1787 400W pure sine wave DC-AC inverter
*Panel temperature 25ºC AM1.5 1kW/m2
**Discharge at 0.2C to 10.0V at 25ºC
***No freezing
Warranty 1 year
Design and specifications are subject to change without notice.
Operating Instructions Manual for VS12-M18SP Solar Panel (PDF, 7MB)
Operating Instructions Manual for VS12-B11NHS Battery Compartment (PDF, 7MB)
Battery MSDS for air transport
Extension Cable
Extension Cable
Price in Japan: JPY2,200
Applications
  • Designed to extend the cable of VS12-M18SP Solar Panels.
  • Designed to output DC12V max. 60W fromVS12-B11NHS Battery Compartment.