VS12-M30SF-B22NHS
VS12-M30SF-B22NHS VS12-M30SF-B22NHS
Price in Japan: JPY98,800
Product Summary
    *As of 1/10/2009, source by STUDIO DEL SOLE INC.
    Applications
AC100V & DC5V (USB)
DC12V
AC100V & DC5V (USB)
DC12V
Features
  • The world's first* commercial spherical silicon flexible solar panel just 1.6mm in thickness equipped with light yet impact resistant silicon frames, a detachable shoulder strap and mounting holes with grommets for easy carrying and a variety of mounts.
VS12-M30SFVS12-M30SF
VS12-M30SFVS12-M30SF
*Fixing pegs in the above left image and s-hooks in the above right image are sold separately.
VS12-B22NHS
  • 2 pcs. of built-in 12V 11Ah Ni-MH batteries with superior charge efficiency at high temperatures under the sun, excellent overcharge endurance, long service life and high safety for air transport. Please submit the MSDS for air transport.
VS12-B22NHS
  • IP67 dust and water proof input connectors for weather resistant outdoor installations.
  • You can connect another battery compartment with DC Power Cable (sold separately) to double the output capacity to power appliances with power consumption of 60W or less. 2 cables required to power appliances with power consumption of 60W to 120W.
  • A 200W pure sine wave DC-AC inverter with 2 AC100V outlets, a DC12V cigar lighter receptacle and 2 DC5V USB receptacles.
  • A solar checker with a LED for easy monitoring of the status of the solar panel.
  • A battery checker with 5 LEDs for easy monitoring of the status of the batteries.
Note
  • VS12-M30SF solar panel is not foldable.
Specifications
Solar Panel Ref. VS12-M30SF
Solar cells: spherical silicon solar cells
Max. power*: 31.3W (17.6V 1.78A)
Open circuit voltage*: 20.9V
Short circuit current*: 1.95A
Operating temperature: -30 - 80ºC
Dimensions (WXDXH): 515X728X1.6 / 14.1mm
Weight: approx. 1.4kg (excl. accessories)
Mounting holes: 7mm stainless steel grommet X 4
Output cable: 3m jacket cable with IP67 dust and water proof connector
Safety features: a Schottkey diode for reverse current prevention
Accessories: a detachable shoulder strap
Battery Compartment Ref. VS12-B22NHS
Built-in batteries: Ni-MH rechargeable batteries
Nominal capacity**: 264Wh (12V 11Ah X 2)
Charge time*: approx. 13 hours
Max output: 200W (AC100V inverter outlet)
2.4A (DC5V USB)
10A (DC12V cigar lighter receptacle)
Operating temperature (charge)***: 0 - 45ºC
Operating temperature (storage)***: -20 - 55ºC (less than 1 week)
-20 - 45ºC (1 month)
-20 - 35ºC (3 months)
-20 - 25ºC (1 year)
Dimensions (WXDXH): 270X175X246mm
Weight: approx. 6.0kg (incl. accessories)
Input terminals: IP67 dust and water proof connector X 2
Output terminals: AC100V inverter outlet X 2
DC5V USB receptacle X 2
DC12V cigar lighter receptacle X 1
Safety features: a thermostat for overcharging prevention
a thermostat for short circuit prevention
Cycle life: 500 cycles
Accessories:
Ohashi Sangyo 1786 200W pure sine wave DC-AC inverter
*Panel temperature 25ºC AM1.5 1kW/m2
**Discharge at 0.2C to 10.0V at 25ºC