VS12-M50SPM-B22NHM
VS12-M50SPM-B22NHM VS12-M50SPM-B22NHMVS12-M50SPM-B22NHM
Product Summary
    Applications
AC100V & DC5V (USB)
DC12V
AC100V & DC5V (USB)
DC12V
Features
  • A carrying case and mounting holes with grommets for easy carrying and a variety of mounts.
VS12-M50SPMVS12-M50SPM
VS12-M50SPMVS12-M50SPM
*Fixing pegs and s-hooks in the above image are sold separately.
VS12-B22NHM
  • 3 pcs. of built-in 12V 11Ah Ni-MH batteries with superior charge efficiency at high temperatures under the sun, excellent overcharge endurance, long service life and high safety for air transport. Please submit the MSDS for air transport. 264Wh capacity high enough to power 80W TVs for up to 3 hours or 20W notebook PCs for up to 13 hours.
VS12-B22NHM
  • A 400W pure sine wave DC-AC inverter with 2 AC100V outlets, a DC12V cigar lighter receptacle and 2 DC5V USB receptacles.
  • A solar checker with a LED for easy monitoring of the status of the solar panel.
  • A battery checker with 5 LEDs for easy monitoring of the status of the batteries.
  • 2 input connectors for DC Power Cables (sold separately) to double the output capacity.
  • 2 input connectors in parallel for 30W or smaller solar panels for quick charging.
VS12-M50SPM
    Note
  • VS12-M50SPM solar panel is not foldable.
Specifications
Solar Panel Ref. VS12-M50SPM
Solar cells: mono crystalline solar cells
Max. power*: 50.0W (18.0V 2.78A)
Open circuit voltage*: 21.6V
Short circuit current*: 3.0A
Operating temperature: -40 - 85ºC
Dimensions (WXDXH): 665X500X approx. 2.5mm (excl. protruding parts)
Weight: approx. 1.7kg (excl. accessories)
Mounting holes: 6mm grommet X 4
Output cable: 3m jacket cable with IP68 dust and water proof connector
Safety features: a bypass diode
Accessories: a carrying case
Battery Compartment Ref. VS12-B22NHM
Built-in batteries: Ni-MH rechargeable batteries
Nominal capacity**: 264Wh (12V 11Ah X 2)
Charge time*: approx. 12 hours
Max output: 200W (AC100V inverter outlet) 2.4A (DC5V USB)
17A (DC12V dust and water proof connectors)
10A (DC12V cigar lighter receptacle)
Operating temperature (charge)***: 0 - 45ºC
-20 - 50ºC (DC12V dust and water proof connectors)
Operating temperature (storage)***: -20 - 35ºC
-20 - 60ºC (1 week)
Dimensions (WXDXH): 270X175X246mm
Weight: approx. 6.0kg (incl. accessories)
Input/output terminals: IP68 dust and water proof connector X 2
Output terminals: AC100V inverter outlet X 2
DC5V USB receptacle X 2
DC12V cigar lighter receptacle X 1
Safety features: a thermostat for overcharging prevention
a thermostat for short circuit prevention
Schottkey diode for reverse current prevention X 2
Cycle life: 500 cycles
Accessories:
Ohashi Sangyo 1787 400W pure sine wave DC-AC inverter
*Panel temperature 25ºC AM1.5 1kW/m2
**Discharge at 0.2C to 10.0V at 25ºC